Praktyczne informacje dla studentów przyjezdnych

Polska


 

Stolica: Warszawa
Ludność: 38,5 mln
Położenie geograficzne
Polska zajmuje centralne tereny kontynentu europejskiego. W pobliżu Warszawy znajduje się geometryczny środek Europy. Terytorium państwa zajmuje powierzchnię 312,683 tys. km2. Daje to Polsce 9. miejsce w Europie i 70. na świecie.
Więcej informacji: http://www.polska.pl/  oraz http://www.go-poland.pl/pl

Warunki klimatyczne

W Polsce panuje klimat umiarkowany o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym. Generalnie w Polsce północnej i zachodniej przeważa klimat umiarkowany morski z łagodnymi, wilgotnymi zimami i chłodnymi latami ze sporą ilością opadów, natomiast we wschodniej części kraju zaznacza się kontynentalizm klimatu, z ostrymi zimami oraz gorętszymi i bardziej suchymi latami.

Dni wolne od pracy

W Polsce dniami wolnymi od pracy są wszystkie weekendy i święta.
W dni świąteczne, również w te, które przypadają w niedziele, nie działają urzędy i obowiązuje zakaz handlu. Zdarzają się również tzw. długie weekendy, kiedy dni świąteczne występują w niedalekiej odległości od weekendu.

Więcej informacji: http://poland.pl/tourism/traditions-and-holidays/

Kultura

W Polsce odbywa się wiele ciekawych koncertów, przedstawień, festiwali i innych imprez kulturalnych. Niektóre z nich stają się wydarzeniami na skalę międzynarodową.
aktualności: http://www.polska.pl/kultura-i-sztuka/

Studiowanie w Polsce

Polski system edukacyjny kształci specjalistów w wielu dziedzinach. W Polsce studiuje prawie dwa miliony osób - to prawie połowa populacji w wieku studenckim (od 19 do 24 lat). Mury pół tysiąca wyższych szkół i uczelni opuszcza rocznie 400 tysięcy absolwentów.

System studiów

Zgodnie z założeniami Procesu Bolońskiego na polskich uczelniach wprowadzono trzystopniowy system studiów:

  • Studia pierwszego stopnia - studia licencjackie lub inżynierskie, umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie kształcenia, przygotowujące do pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera.
  • Studia drugiego stopnia - studia magisterskie, umożliwiające uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie kształcenia, jak również przygotowujące do twórczej pracy w określonym zawodzie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego.
  • Studia trzeciego stopnia - studia doktoranckie, na które przyjmowani są kandydaci posiadający tytuł magistra albo tytuł równorzędny, umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej oraz uzyskania stopnia naukowego doktora.

Studenci, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów wyższych mają możliwość dalszego zdobywania wiedzy w na studiach podyplomowych.

Życie studenckie

Uczelnie wspierają kreatywność i zaangażowanie studentów. Mają oni możliwość uczestnictwa w licznych organizacjach (http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=145). Zapisując się do Akademickiego Związku Sportowego (http://www.azs.pl/) mogą rozwijać swoje zdolności sportowe w wielu dyscyplinach i odnosić sukcesy w zawodach krajowych i międzynarodowych.
W maju każdego roku ma miejsce święto studentów - Juwenalia. Są to imprezy i koncerty organizowane przez uczelnie lub samorządy studentów. (http://juwenalia.studentnews.pl)

Gdańsk

Dzisiejszy Gdańsk to największy ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny polskiego Wybrzeża, stolica ponadmilionowej aglomeracji miejskiej oraz regionu pomorskiego, który wg najnowszych badań socjologicznych jest jednym z najzamożniejszych regionów w Polsce.
Gdańsk leży na przecięciu szlaków morskich Morza Bałtyckiego i jest ważnym węzłem komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu, z najgłębszym i jednym z największych na Bałtyku portem, międzynarodowym portem lotniczym, siecią połączeń kolejowych i drogowych.
Gdańsk od lat plasuje się w czołówce rankingu atrakcyjności inwestycyjnej miast wojewódzkich, a także na 1 miejscu w rankingach jakości rynku pracy - ze względu na wysoki poziom wykształcenia. W 21 gdańskich uczelniach studiuje blisko 64 tysiące studentów.

Gdańsk to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych w Polsce. Liczne zabytki, atrakcje przyrodnicze oraz możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem Morza Bałtyckiego (23 kilometry czystych plaż) sprawiają, iż co roku przyjeżdża tu około pół miliona turystów zagranicznych i 800 tys. turystów krajowych.
Więcej informacji:
http://www.gdansk.pl/turystyka
http://www.gdansk4u.pl/o-gdansku

Jak dostać się do Gdańska?

  • Samolotem: Gdańsk ma bezpośrednie połączenia z wieloma europejskimi miastami, takimi jak na przykład: Kopenhaga, Hamburg, Londyn, Oslo, Monachium, Barcelona, Rzym, Helsinki, Warszawa i transfer połączeń z miastami na całym świecie. Więcej informacji http://www.airport.gdansk.pl
  • Pociągiem: zakup tańszych biletów możliwy jest po okazaniu karty studenckiej (uwaga - tylko polskiej!) lub karty ISIC, dzięki której możena uzyskać do 37% zniżki. Połączenia: http://www.rozklad-pkp.pl
  • Autokarem: istnieje wiele połączeń autokarowych z prawie wszystkich miast w Polsce. Bardzo łatwo jest dojechać autokarem do dworca autobusowego w Gdańsku, który znajduje się w centrum miasta.
  • Promem: dostępne są promy do Skandynawii, miast Karlskrony i Nynäshamn (koło Sztokholmu). Promy kursują codziennie. Na prom możesz również zabrać samochód. Połączenia promowe: http://www.stenaline.pl lub http://www.polferries.pl