Wydział Elektrotechniki i Automatyki

 
 
  • 250 absolwentów rocznie
  • 3 kierunki studiów
  • 2 rodzaje studiów podyplomowych
  • 100 nauczycieli akademickich
     

http://www.ely.pg.gda.pl

Otwarty dla wszystkich

Od 1945 roku wydział wypromował niemal 7,2 tys. wysoko wykwalifikowanych inżynierów elektryków, automatyków i energetyków. Studenci kształceni są zgodnie z wymaganiami rynku pracy, stąd w programie nauczania znalazły się: automatyka i sterowanie, sieci komputerowe, technika cyfrowa i mikroprocesorowa, bioinżynieria, automatyka urządzeń trakcyjnych, sterowniki programowalne, metody sztucznej inteligencji w sterowaniu oraz mechatronika. W ofercie znajdują się kierunki deficytowe dla gospodarki, wydział realizuje, więc program kształcenia zamawianego.
Żacy chętnie studiują za granicą. W ramach programu Erasmus wydział współpracuje z 8 uczelniami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Danii i Portugalii. Natomiast kontakty ze środowiskiem gospodarczym owocują studenckimi praktykami w renomowanych firmach.
Od dwóch lat realizowany jest tu cykl wykładów pod hasłem Wydział Elektrotechniki i Automatyki otwarty dla wszystkich. Spotkania dedykowane są młodzieży, która ma przed sobą wybór kierunku studiów. Ich zadaniem jest przekazywanie, w atrakcyjny sposób, wiedzy na temat najnowszych osiągnięć z dziedziny elektrotechniki, automatyki oraz robotyki.
 

Laboratorium Systemów Alarmowych

Dziś rzadkością jest, aby studenci własnoręcznie tworzyli zaawansowane systemy zabezpieczeń. Studenci WEiA mają ku temu okazję. W 2008 roku utworzono dla nich nowoczesne Laboratorium Systemów Alarmowych.
Systemy zabezpieczeń to dziedzina, która w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła, korzysta z najnowszych technologii, m.in. z czujników i mikroprocesorów. W laboratorium tym przyszli inżynierowie zaczynają od projektowania systemu alarmowego, poprzez jego montaż, zaprogramowanie centrali i uruchomienie całości. W dobie laboratoriów, często opartych wyłącznie na komputerowych symulacjach i przyrządach wirtualnych, laboratorium wydziałowe wyróżnia technologiczna część zajęć, która rozpoczyna się od cięcia przewodów.
Uruchomienie laboratorium pozwoliło na wprowadzenie do programu nauczania nowego przedmiotu: Elektronicznych systemów zabezpieczeń.
 

Studenci wygrywają w konkursach

Do tej pory odbyły się trzy edycje konkursu Automation Scholarship, organizowanego przez firmę Mitsubishi Electric. W dwóch tryumfowali studenci WEiA. W pierwszej jego edycji zdobyli dwie główne nagrody. W drugiej zajęli pierwsze i trzecie miejsce. To nie lada wyczyn, gdyż konkurs adresowany jest do studentów wszystkich uczelni technicznych w Polsce, na Węgrzech, Słowacji oraz w Republice Czeskiej. Przedmiotem tego przedsięwzięcia było opracowanie nowatorskiego i nietuzinkowego pomysłu na zastosowanie sprzętu automatyki Mitsubishi Electric do osiągnięcia większej oszczędności energii w procesie przemysłowym oraz stworzenia aplikacji przynoszącej korzyść społeczeństwu lub też wykonania dowolnej aplikacji w wymyślonym oknie narzędziowym dla istniejących produktów Mitsubishi. Zeszłoroczny zwycięzca konkursu oczarował jury: Mobilną instalacją do fermentacji metanowej odchodów zwierząt hodowlanych z uwzględnieniem automatycznego sterowania procesem. W nagrodę otrzymał stypendium w wysokości 2000 Euro oraz bilety Eurail, umożliwiające podróże po krajach całej Europy.
 

Kierunki realizowane na wydziale