Information about the course
Field of study:
Geodesy and CartographyLevel of studies:
second-cycle studiesMode of study:
Full-time studiesDate of commencement of studies:
February 2020Faculty:
Faculty of Civil and Environmental EngineeringLevel of qualification according to the European and national qualifications frameworks:
full qualification at the 7th level of the Polish Qualifications FrameworkLearning profile:
general academic profileNumber of semesters:
-
3
Number of ECTS credits:
- 0 - Field of study: Geodesy and Cartography
- 92 - Specialization: Geomatics and Geoinformatics
- 0 - Specialization: Geomatics and Geoinformatics
Work placement:
Nie dotyczy
Graduation requirements:
Uzyskanie określonych w programie studiów efektów uczenia się i wymaganej liczby punktów ECTS (94), złożenie pracy dyplomowej oraz zaliczenie egzaminu dyplomowego.
Graduate profile and further learning opportunities:
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku Geodezja i Kartografia powinien posiadać rozszerzoną w stosunku do studiów pierwszego stopnia wiedzę z zakresu geodezji i kartografii oraz wykazać biegłość w wybranej specjalności geomatyka i geoinformatyka. Studia drugiego stopnia powinny przygotowywać do twórczej pracy w zespołach badawczych i wdrożeniowych związanych z rozwojem zagadnień geomatycznych i geoinformatycznych, a także w przedsiębiorstwach projektujących, organizujących, zabezpieczających i wspomagających funkcjonowanie infrastruktury informacji przestrzennej. Absolwenci powinni opanować umiejętności współpracy z ludźmi i kierowania zespołami oraz wykazywać inicjatywę twórczą i umiejętność podejmowania decyzji. Powinni być przygotowani do podejmowania wyzwań badawczych
i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Geomatyka integruje źródła danych, ich agregację i migrację poprzez zdobywanie, modelowanie, analizę i zarządzanie danymi przestrzennymi zaopatrzonymi w referencje przestrzenne. Geomatyka opiera się na naukowych założeniach geodezji i kartografii, wykorzystuje detektory w celu rejestracji przestrzennych i innych danych (z przestrzeni naziemnej i podziemnej, wodnej, powietrznej oraz kosmicznej). Obejmuje proces przekształcania danych pochodzących z różnych źródeł oraz ich integrację w system informacyjny z uwzględnieniem dokładnościowej analizy danych.
Geoinformatyka zajmuje się zastosowaniem narzędzi informatycznych do przetwarzania danych przestrzennych, z odniesieniem się do współczesnych rozwiązań z zakresu agregacji, transmisji
i bezpieczeństwa danych. Obejmuje zastosowania informatyki w pozyskiwaniu danych, tworzeniu systemów monitoringu przestrzeni oraz wykorzystaniu naukowych rozwiązań z zakresu informatyki do realizacji zadań z zakresu pozycjonowania i wymiarowania w przestrzeni.