Informacje o kursie
Kierunek studiów:
Mechanika i budowa maszynPoziom kształcenia:
I stopnia - inżynierskieForma studiów:
niestacjonarneData rozpoczęcia studiów:
pażdziernik 2021 r.Wydział:
Wydział Inżynierii Mechanicznej i OkrętownictwaPoziom kwalfikacji:
kwalifikacja pełna na poziomie szóstym PRKTytuł zawodowy uzyskany przez absolwenta:
inżynierProfil kształcenia:
ogólnoakademickiLiczba semestrów:
-
7
Liczba punktów ECTS:
- 165 - Kierunek: Mechanika i budowa maszyn
- 225 - Specjalność: Urządzenia cieplno-przepływowe i aparatura przemysłowa
- 225 - Specjalność: Technologia maszyn i materiałów konstrukcyjnych
- 221 - Specjalność: Pojazdy, maszyny robocze i układy napędowe
Praktyka zawodowa:
Zasady odbywania praktyk zgodne z Wydziałowym Regulaminem Praktyk. Stanowią one integralną część programu studiów i podlegają zaliczeniu.
Studenci odbywają praktyki zawodowe zgodnie z planem wybranego kierunku studiów. Celem praktyki jest praktyczna weryfikacja wiedzy teoretycznej zdobytej w czasie studiów lub przygotowanie do pisania pracy dyplomowej.
Praktyki organizowane są we współpracy z instytucjami/firmami zewnętrznymi.
Warunki ukończenia studiów i uzyskania kwalifikacji:
Uzyskanie określonych w programie studiów efektów uczenia się i wymaganej liczby punktów ECTS, odbycie przewidzianej w programie studiów praktyki, złożenie projektu dyplomowego oraz ocena pozytywna z egzaminu dyplomowego.
Sylwetka absolwenta i dalsze możliwości kształcenia:
Absolwent kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, niezależnie od studiowanej specjalności, powinien mieć opanowaną wiedzę w podstawowych dyscyplinach pozwalającą mu na pełnienie funkcji inżyniera mechanika w różnych dziedzinach techniki. System studiów wyrabia i utrwala w nim takie cechy jak kreatywność, potrzebę i umiejętność ciągłego samokształcenia i odpowiedzialność.
Absolwent kierunku Mechanika i Budowa Maszyn posiada wiedzę i umiejętności z zakresu: mechaniki i wytrzymałości materiałów, materiałoznawstwa, termodynamiki, mechaniki płynów, projektowania maszyn, technik wytwarzania i eksploatacji urządzeń, technik i narzędzi komputerowych do rozwiązywania zadań projektowych oraz obliczeń inżynierskich. Uzyskana na studiach wiedza inżynierska umożliwi absolwentowi rozwiązywanie problemów projektowo-konstrukcyjnych, produkcyjnych i eksploatacyjnych. Uzyskane podstawy szeroko pojętej wiedzy technicznej, w powiązaniu z wiedzą ekonomiczną, umożliwią absolwentowi kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi. Absolwent posiada znajomość użytkowania i posługiwania się sprzętem komputerowym oraz dobrą znajomość przynajmniej jednego języka obcego, pozwalającego mu na swobodne korzystanie z literatury obcojęzycznej, jak również na podjęcie pracy zarówno w kraju jak i za granicą.
Studia inżynierskie maja za zadanie ukształtować absolwenta zdolnego do wypełniania podstawowych inżynierskich zadań w zakresie:
- technologii maszyn i materiałów,
- technologii cieplnych i procesowych,
- konstrukcji i eksploatacji pojazdów.
Absolwent posiada znajomość zarządzania, organizacji pracy, prawa i ekonomii. Jest przygotowany do pracy w wielkich zespołach przemysłowych oraz małych przedsiębiorstwach.
Osoba odpowiedzialna za program studiów:
dr hab. inż. Jacek Kropiwnickijkropiwn@pg.edu.pl
(58) 347 10 24